Değirmen Restorant

Tire Değirmen Restoran

Tire’nin tarihsel açıdan en eski köylerinden biri olan Akçaşehir,  1530 yılı Defter-i Hakani belgelerinde Akçahisar olarak  görünmektedir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında da  bu adı korumuştur. Daha sonra köyün adı Akçaşehir olarak değiştirilmiştir.  Akçaşehir’ den elde edilen arkeolojik malzemeler bölgenin tarihsel açıdan ne denli zengin olduğunun bir kanıtıdır. 

Bölgenin doğal su kaynakları bakımından zenginliği de, tarihsel süreç içerisinde bu su kaynaklarının üzerine kurulan su değirmenlerinin gözde merkezi olmasını sağlamıştır. Günümüzde Değirmen Restaurantın  yer aldığı alan da bu tarihi su değirmenlerinden birisidir. Değirmen Restauran’ın bulunduğu araziden geçen su kaynağının üzerinde faaliyet gösteren ve  Adıbelli ailesinin dededen toruna işletmiş olduğu un değirmeninin, yaklaşık 200 yıllık bir geçmişinin olduğu ve 1975 yılına kadar üretim yaptığı bilinmektedir.

Aile daha sonra mevcut araziyi turistik restaurant olarak hizmete açmayı planlayarak bu düşüncesini 1998 yılında hayata geçirmiştir.  Bu bakımdan Tire Değirmen Restaurant, tarihi Akçaşehir köyünde kurulan ilk turistik tesis olarak kayıtlara geçmiştir.  Doğal güzellikleri, yeşilliği ve temiz havası ile kısa sürede müşterilerinin büyük beğenisini kazanan Tire Değirmen Restaurant,  bölgede benzer işletmelerin kurulmasına öncülük yapmanın haklı gururunu yaşamakta  ve bu bilinçle günümüze değin üstlendiği tarihsel sorumluğun gereklerini yerine getirmektedir.

Call Now Button
× WhatsApp